Sub-State Basketball Tournament Brackets Announced

The Kansas State High School Activities Association today released brackets for the 2015 Sub-State Tournaments.

CLASS 3A SUB-STATES
(March 2-7)

Anthony/Harper-Chaparral High School Cody Liebelt, Manager [Boys] [Girls]
Anthony-Harper-Chaparral, Cheney, Cimarron, Garden Plain, Haven, Kingman, Kismet-Southwestern Heights, Lakin

Beloit High SchoolCasey Syfert, Manager [Boys] [Girls]
Beloit, Ellsworth, Hoisington, Minneapolis, Norton Community, Phillipsburg, Russell, Scott Community

Douglass High SchoolJason Menard, Manager [Boys] [Girls]
Belle Plaine, Conway Springs, Douglass, Leon-Bluestem, Sedgwick, Whitewater-Remington, Wichita-Collegiate, Wichita-The Independent

Galena High SchoolBeau Sarwinski, Manager [Boys] [Girls]
Arma-Northeast, Caney-Caney Valley, Cherokee-Southeast, Cherryvale, Fredonia/Longton Elk Valley, Galena, Neodesha, Riverton

Hesston High SchoolClint Stoppel, Manager [Boys] [Girls]
Gypsum-Southeast of Saline, Halstead, Hesston, Hillsboro, Hutchinson-Trinity Catholic, Lyons, Marion, Sterling

Humboldt High SchoolStephanie Splechter, Manager [Boys] [Girls]
Burlington, Erie, Eureka, Humboldt, Mound City-Jayhawk Linn, Pomona-West Franklin, Richmond-Central Heights, Wellsville

Rossville High SchoolDerek Dick, Manager [Boys] [Girls]
Council Grove, Easton-Pleasant Ridge, Osage City, Oskaloosa, Riley County, Rossville, St. Marys, Silver Lake

Sabetha High SchoolScott Burger, Manager [Boys] [Girls]
Atchison-Maur Hill-Mount Academy, Effingham-Atchison County Community, Hiawatha, Horton, Marysville, Sabetha, Seneca-Nemaha Central, Wathena-Riverside

 

CLASS 2A SUB-STATES
(March 2-7)

Claflin-Central Plains High SchoolPat Stiles/Toby Holmes, Managers [Boys] [Girls]
Brookville-Ell Saline, Canton-Galva, Claflin-Central Plains, Ellinwood, Lincoln, Little River, Plainville, Smith Center

Herington High SchoolPhil Berndt, Manager [Boys] [Girls]
Allen-Northern Heights, Burlingame, Cottonwood Falls-Chase County, Eskridge-Mission Valley, Herington, Lyndon, Madison/Hamilton, Olpe

Hill City High SchoolAlan Stein, Manager [Boys] [Girls]
Atwood-Rawlins County, Ellis, Hill City, Leoti-Wichita County, Ness City, Oakley, Oberlin-Decatur Community, WaKeeney-Trego Community

Inman High SchoolRuss Goering, Manager [Boys] [Girls]
Coldwater-South Central, Elbing-Berean Academy, Greensburg-Kiowa County, Inman, Medicine Lodge, Moundridge, Peabody- Burns, St. John-Hudson

Oswego High SchoolNeal Cruse, Manager [Boys] [Girls]
Howard-West Elk, Oswego, Oxford, Pittsburg-St. Marys Colgan, Sedan, Udall, Uniontown, Yates Center

Spearville High SchoolMatt Fowler, Manager [Boys] [Girls]
Elkhart, Johnson-Stanton County, Kinsley, Meade, Montezuma-South Gray, Spearville, Sublette, Syracuse

Valley FallsRod Bunde, Manager [Boys] [Girls]
Holton-Jackson Heights, Lawrence-Bishop Seabury, McLouth, Olathe-Heritage Christian, Prairie Village-Kansas City Christian, Shawnee-Maranatha Academy, Troy, Valley Falls, Winchester-Jefferson County North

Wakefield High SchoolRich Steppe, Manager [Boys] [Girls]
Belleville-Republic County, Bennington, Onaga, Salina-Sacred Heart, Solomon, Wabaunsee, Wakefield, Washington County

 

CLASS 1A – DIV. I SUB-STATES
(March 2-7)

Clyde-Clifton Clyde High School Corey Reese, Manager [Boys] [Girls]
Clyde-Clifton Clyde, Downs-Lakeside, Hanover, Kensington-Thunder Ridge, Mankato-Rock Hills, Osborne

Dighton High SchoolMark Penka, Manager [Boys] [Girls]
Dighton, Ingalls, Jetmore-Hodgeman County, Minneola, Satanta

Frankfort High SchoolBruce Gunter, Manager [Boys] [Girls]
Blue Rapids-Valley Heights, Centralia, Frankfort, Highland-Doniphan West, Leavenworth-Immaculata

Pleasanton High SchoolRay Streeter, Manager [Boys] [Girls]
Hartford, Lebo, LeRoy-Southern Coffey County, Melvern-Marais Des Cygnes Valley, Pleasanton, Waverly

Pratt-Skyline High SchoolAndrew Nation, Manager [Boys] [Girls]
La Crosse, Langdon-Fairfield, Macksville, Otis-Bison, Pratt-Skyline

Quinter High SchoolJohn Crist, Manager [Boys] [Girls]
Hoxie, Quinter, St. Francis, Stockton, Victoria

Rosalia-Flinthills High SchoolBret Howard, Manager [Boys] [Girls]
Burrton, Goessel, Lost Springs-Centre, Pretty Prairie, Rosalia-Flinthills, Rural Vista (Hope/White City)

St. Paul High SchoolMark Terlip, Manager [Boys] [Girls]
Burden-Central, Chetopa, Dexter/Cedar Vale, Moran-Marmaton Valley, St. Paul, South Haven

 

CLASS 1A – DIV. II SUB-STATES
(March 2-7)

Argonia High SchoolAaron Dewlen/Bob Almanza, Managers [Boys] [Girls]
Argonia, Buffalo-Altoona Midway, Caldwell, Colony-Crest, Norwich

Ashland High SchoolJason Endicott, Manager [Boys] [Girls]
Ashland, Attica, Bucklin, Cunningham, Kiowa-South Barber, Stafford

Fowler High SchoolMark Cook Manager [Boys] [Girls]
Deerfield, Fowler, Moscow, Rolla, Rozel-Pawnee Heights

Logan @ Phillipsburg High SchoolPaul Prewo, Manager [Boys] [Girls]
Almena-Northern Valley, Beloit-St. Johns/Tipton, Logan, Natoma, Scandia-Pike Valley

Randolph-Blue Valley High SchoolBridgett Henry, Manager [Boys] [Girls]
Axtell, Junction City-St. Xavier, Linn, Randolph-Blue Valley, Southern Cloud (Miltonvale/Glasco), Wetmore

Ransom-Western Plains High SchoolPat Flax, Manager [Boys] [Girls]
Grainfield-Wheatland/Grinnell, Healy, Palco, Ransom-Western Plains, Rexford-Golden Plains

Sharon Springs-Wallace County High SchoolLarry O’Connor, Manager [Boys] [Girls]
Bird City-Cheylin, Brewster/Winona-Triplains, Sharon Springs-Wallace County, Tribune-Greeley County, Weskan

Sylvan Grove-Sylvan-Lucas Unified High SchoolCody Flinn, Manager [Boys] [Girls]
Chase, Hutchinson-Central Christian, McPherson-Elyria Christian, Sylvan Grove-Sylvan-Lucas Unified, Tescott, Wilson