Severe Thunderstorm Warning KansasState Weather Alerts

Severe Thunderstorm Warning
...a Severe Thunderstorm Warning Remains In Effect Until 715 Pm Mdt For Northwestern Sherman County... At 700 Pm Mdt...a Severe Thunderstorm Was Located 8 Miles North Of Ruleton...moving East At 20 Mph. Hazard...60 Mph Wind Gusts And Penny Size Hail. Source...radar Indicated. ...Read More.
Effective: July 26, 2016 at 8:02pmExpires: July 26, 2016 at 8:15pmTarget Area: Sherman

Severe Thunderstorm Warning
The National Weather Service In Goodland Has Issued A * Severe Thunderstorm Warning For... Central Sherman County In Northwestern Kansas... * Until 745 Pm Mdt * At 659 Pm Mdt...a Severe Thunderstorm Was Located 7 Miles North Of Ruleton...moving East At 20 Mph. ...Read More.
Effective: July 26, 2016 at 7:59pmExpires: July 26, 2016 at 8:45pmTarget Area: Sherman

KD COUNTRY 94 LOGO

Individual Records for Kansas 8-man All-Star Games

Yards Rushing – 251 Mitch Engelken, B&B – 2012
Yards Passing – 433 Kyle Gfeller, Wallace County-2014
Total yards – 451, Austin Unruh, Goessel 2009; Kyle Gfeller, Wallace County (tie)
Receptions – 16 Conner Hynek, Hanover-2011
Receiving Yards – 235 Brandon Newton-Crest-2009
Completion Percentage (5 MIN) – 9 of 10, 90% Evan Ward, Jetmore 2002
Touchdown Passes- 6 Dustin Rottinghaus, B&B-2014
6 Gunner Phelan, Quivira Heights-2011
Touchdowns – 5 Tyler Martin, Midway-Denton – 2002
Points Scored – 34 Tyler Martin, Midway-Denton – 2002
Interceptions – 3 Tanner Anderson, Hope – 2007
Tackles – 20 Matt Krykendall, Weskan-2011
Punting Average – 51 yds. Derek Huninghake, Bern 2003
Longest Punt – 61 yards, Riley Spresser, Golden Plains-2011
Longest Field Goal – 30 yds. Joshua Slater, Otis-Bison – 2002
Longest Run from Scrimmage – 76 yds. Gabe Cox, Weskan – 2006
Longest Pass From Scrimmage – 68 yds. Michael Choate, Haviland to Beau Cox, Weskan 2005
Longest Punt Return – 70 yds. Kevin Wissman, Otis-Bison – 2010
Longest Kickoff Return – 79 yds. Tyler Martin, Midway-Denton – 2002
79 yds. Kevin Wissman, Otis-Bison – 2010
Longest Interception Return – 50 yds. Cortlee Haynes, Coldwater – 1996
Longest Fumble Recovery Return – 31 yds. Tyson Plax, Ransom – 1995

Team Records for Kansas 8-man All-Star Games

Most Yards Rushing – 481 Division II West 2006
Most Yards Passing – 443 East Div. II-2011
Most Total Yards – 615 East Div. II-2011
Least yards Allowed Rushing – 2 South 1990
Least Yards Allowed Passing – 31 South 1986
Least Total yards Allowed – 99 North 1992
Most Points – Winning Team – 74 Div. II East 2011
Most Points – Losing Team – 41 Div. II West 2014
Most Combined Points – Both Teams – 104 Div. II 2011
Widest Margin of Victory – 46 Div. I West-2013
Fewest Points – Winning Team – 12 Div. I West 2005
Fewest Points – Losing Team – 0 South 1992, North 1993, Div. I West 2006, Div. I East 2012
Fewest Points – Both Teams – 18 (West 12, East 6) Div. I 2005
Most Points – One Quarter – 28 West Div. I 2002, 2013

All-Time Results for Kansas 8-man all-star Games

1986 – South 20 North 14 (OT)
1987 – South 36 North 22
1988 – North 22 South 8
1989 – South 18 North 6
1990 – South 22 North 14
1991 – North 14 South 8
1992 – North 23 South 0
1993 – South 27 North 0
1994 – North 20 South 6
1995 – West 16 – East 6
1996 – East 52 West 20
1997 – East West 22
1998 – East 48 West 20
1999 – East 24 West 20
2000 – East 26 West 46
2001 – Div. I: East 50 West 16. Div. II: East 36 West 6.
2002 – Div. I: West 61 East 18. Div. II: East 46 West 28.
2003 – Div. I: East 50 West 36. Div. II: East 42 West 8.
2004 – Div. I: East 20 West 0. Div. II: East 36 West 20.
2005 – Div. I: West 12 East 6. Div. II: West 44 East 40.
2006 – Div. I: West 34 East 8. Div. II: West 42 East 21.
2007 – Div. I: West 42 East 30. Div. II: East 16 West 8.
2008 – Div. I: East 28 West 18. Div. II: West 42 East 24.
2009- Div.I: West 44, East 40. Div. II: East 20, West 12.
2010- Div.I: West 32, East 24. Div. II: West 56, East 32.
2011: Div. I: West 26, East 12. Div. II: East 74, West 30.
2012: Div. I: West 36, East 0. Div. II: East 52, West 24.
2013: Div. I: West 54, East 8. Div. II: East 40, West 14
2014: Div. I: East 20, West 16. Div. II: East 52, West 41.
2015: Div. I: East 40, West 38. Div. II: West 40, East 20

All Time Series Record

Division I: West 9, East 6.
Division II: East 10, West 5.

Past Game Leaders

Rushing
1986 – Mike Miller, Golden Plains – 137 yds.
1987 – Craig Kuckelman, Axtell – 90 yds.
1988 – Kyle Garst, Bennington – 89 yds.
1989 – Kevin Bahr, Otis Bison – 58 yds.
1990 – Oliver Salmans, Hanston – 117 yds.
1991 – Brent Basore, Pleasanton – 69 yds.
1992 – Ty See, Sharon Springs – 79 yds.
1993 – Dennis Albright, Pretty Prairie – 129 yds,
1994 – Curtis Albin, Quinter, 148 yds.
1995 – Travis Antholz, Cheylin, 118 yds.
1996 – Bronson Brown, Wakefield, 95 yds.
1997 – Jason Peter, Blue Valley, 120 yds.
1998 – Shawn Smith, Hanston, 88 yds.
1999 – Jarred Fuhrman, Midway Denton, 87 yds.
2000 – Nathan Manche, Burrton, 121 yds.
2001 – Div. I: Austin Allen, Pleasanton, 127 yds.; Div. II: Cody Reidy, Hope, 118 yds.
2002 – Div. I: Tyler Phillips, Hartford, 93 yds.; Div. II: Tyler Martin, Midway Denton, 173 yds.
2003 – Div. I: Wes Clark, Pike Valley, 88 yds.; Div. II: Brett Bruna, Hanover, 130 yds.
2004 – Div. I: Aaron SMith, Otis-Bison – 88 yds.; Div. II: Zachary Hicks, Hope – 159 yds.
2005 – Div. I: Brian Younker, Jetmore, 93 yds.; Div. II: Brandon Gray, Pawnee Heights, 68 yds.
2006 – Div. I: Randy Rudzik, Jetmore, 78 yds.; Div. II: Gabe Cox, Weskan, 226 yds.
2007 – Div. I: Tyler Wiilder, Pretty Prairie, 132 yds.; Div. II: Tanner Andeson, Hope, 49
2008 – Div. I: Michael Lambert, Clifton/Clyde, 75 yds.; Div. II: Matthew Vopat, Wilson, 92 yds
2009 – Div. I: Derek Barrett, Pike Valley, 97 yds.; Div. II: Justin Skelton, Pawnee Heights, 61 yds.
2010- Div. I: Kyle Haverkamp, B&B, 135 yds; Div. II: Jerod Diederich, Hanover, 76 yds
2011- Div. I: Hunter Pittman, Pretty Prairie, 90 yds; Div.II: Tyler Heiman, Axtell, 94 yds.
2012- Div. I: Coutler Croft, South Gray 89 yds; Div. II: Mitch Engelken, B&B, 251 yds.
2013- Div. I: Garrett Flax, Ness City 76 yds; Div. II: Kyle Hammond, Crest, 104 yds.
2014- Div. I: Chase Kennedy, Hoxie 81 yds; Div. II: Lucas Adams 48 yds.
2015- Div. I: Joel Broeckelman, Rock Hills 119 yds; Div. II: Dylan Allison, South Barber 96 yds.

Receiving
1986 – Vaughn Harms, Jetmore – 46 yds.
1987 – Jon McLean, Lewis – 102 yds.
1988 – John Darrow, Southern Cloud – 36 yds.
1989 – Rick Carlson, Utica – 42 yds.
1990 – Jerry Finan, Westmoreland – 89 yds.
1991 – Keith Sides, Northern Valley – 35 yds.
1992 – John Staten, Pleasanton – 41 yds.
1993 – Jarrett Grosdidier, St. Paul – 74 yds.
1994 – Josh Baxter, Ell-Saline, 142 yds.
1995 – Chris Gerdes, Attica, 45 yds.
1996 – Aaron Genereaux, Hillcrest, 87 yds.
1997 – Brandon Lesovsky, Hillcrest, 93 yds.
1998 – Shad Mangan, Greeley Co., 112 yds.
1999 – Lee Driver, Williamsburg, 59 yds.
2000 – Sean McDonald, Mankato, 123 yds.
2001 – Div. I: Jarvis Wintjen, St. Paul, 19 yds., Brandon Manche,79 yds. Div. II: Kyler Kasten, White City, 35
2002 – Div. I; Vanndy Frieden, South Barber, 61 yds.; Div. II: Roy Colglazier, Hanston, 45 yds.
2003: Div. I: Kohl Marconnet, Dighton, 47 yds.; Div. II: Derek Huninghake, Bern, 80 yds.
2004: Div. I: Nick Beneke, Quivira Heights – 88 yds.; Div. II: Joshua Oberle, Chase – 61 yds.
2005: Div. I: Kyle Lorson, Hope – 16 yds.; Div. II: Garrett Welch, Thayer – 178 yds.
2006: Div. I: Zeb Elliott, Hope, 70 yds.; Div. II: Russ Cossel, Tescott, 55 yds
2007: Div. I: Matthew Coursen, Waverly, 104 yds.; Div. II: Shawn Reinecke, Axtell, 67 yds.
2008: Div. I: Christian Jackson, Clifton/Clyde, 90 yds.; Div. II: Taylor Elder, Wallace Co., 78 yds.
2009: Div. I: Brandon Newton, Colony Crest, 235 yds.; Div. II: Jordan Webb, Tescott, 83 yds.
2010: Div. I: Garrett Breech, Rosalia Flinthills 71 yds.; Div II: Jacob Ingham Quivira Heights, 109 yds.
2011: Div. I: Conner Shoemaker, Lakeside 21 yds; Div. II: Tyler Heiman, Axtell, 171 yds.
2012: Div. I: Miles Thomas, Lakeside 52 yds; Div. II: Zach Oberle, Chase 56 yds.
2013: Div. I: Joshua Burdine, Solomon 145 yds; Div. II: Dylan Wissman, Otis-Bison 41 yds.
2014: Div. I: Chase Kennedy, Hoxie 31 yds; Div. II: Luke Eilert, St.John’s/Tipton 189 yds.
2015: Div. I: Layne Bieberle, Central Plains 120 yds; Div. II: Noah Dreiling, Victoria 93 yds.

Total Tackles
1986 – Monty Mays, Stafford & Greg Schilling, Ingalls – 16
1987 – Jeson Holloway, Dexter & Doug Benoit, Mankato – 10
1988 – Jesse Martinez, Rolla – 18
1989 – Gunner Boss, Bennington – 11
1990 – Not Available
1991 – Brad Cox, Northern Valley & Marty McCall, Elwood – 11
1992 – Eric Feist, Claflin – 12
1993 – John Oeser, Claflin – 10
1994 – Ty Stucky, Pretty Prairie – 11
1995 – Doug Scribner, Flint Hills – 18
1996 – Eric Schlatter, Little River – 14
1997 – Jesse Tate, South Haven, Nick Capo, Grinnell, 11
1998 – Brian Wagner, St. Paul, 17
1999 – Michael Kendall, Skyline, 13
2000 – Chad Unrau, Goessel, Cole Taylor, Jewell, Jason Griffeth, Pratt-Skyline, Jaelyn Williams, Ashland, 10
2001 – Div. I: Jeremy Hazen, Ashland, 12; Div. II: Daren Roberts, Midway-Denton & Joel Laurin, Northern Valley, 9
2002 Div. I: Grant Stephenson, Little River, 15; Div. II: Lee Gustafson, St. Xavier, 12
2003: Div. I: Brett Corsair, Bazine, 10, Kenneth Knoll, Flinthills, 10; Div. II: Matt Wilson, Cheylin, 13
2004: Div. I: Daniel Cossman, Jetmore – 14; Div. II: Cody Frazee, Axtell – 16
2005: Div. I: Austin Panter, Kensington – 14, Caleb Ramsey, Jewell/White Rock – 14; Div. II: Mac Stephenson, Little River – 13
2007: Div. I: Jordan Stout, Madison, 15; Div. II: Andrew Starns, Brewster 12
2008: Div. I: Aaron Ward, Jetmore, Scott Schrag, Pretty Prairie, 11; Div. II: Lucas Hicks, Hope, 13
2009: Div. I: Chris Rottinghaus, Baileyville B&B, 17; Div. II: Mitch Harrison, Wallace County, 14
2010: Div. I: Weston Hiebert, Goessel, 16; Div. II: Garrett Somerhalder, Haviland, 14
2011: Div: I: Dakota Allison, Macksville 15; Div. II: Matt Krykendall, Weskan 20
2012: Div. I: Alex Renken, Lakeside 8; Div. II: Jeremiah White, Cheylin & Corey Dinkel, Victoria 11
2013: Div. I: Walker Davies, Lebo 12; Div. II: Dillon Fleming, Waverly 16.
2014: Div. I: J.T. Yunker, South Haven, 16; Div. II: Austin Bailey, Waverly, 11
2015: Div. I: Hunter Kisler, Udall 16; Div II: Peyton Springsteel, Wallace County 14.

Passing
1986 – Jeff Chambers, Jetmore – 54 yds.
1987 – Aaron Seacat, Greensburg – 121 yds.
1988 – Johnny Kingsley, Sedgwick – 46 yds.
1989 – Jason Kenny, Wallace County – 61 yds.
1990 – Mark Pahls, Tipton – 132 yds.
1991 – Jeremy Nylund, Pike Valley – 41 yds.
1992 – Brian Weatherman, Sylvan Grove – 57 yds.
1993 – Brian Ward, Altoona Midway – 69 yds.
1994 – Matt Durr, Norwich, 143 yds.
1995 – Jamie Smith, St. Paul & Justin Rawlins, Satanta, 45 yds.
1996 – Ben Labertew, Sylvan Grove, 213 yds.
1997 – Matt Brown, St. John’s-Beloit, 115 yds.
1998 – Eric Detweiler, Axtell, 206 yds.
1999 – Brent Reidy, Hope, 103 yds.
2000 – Adrian Howie, Little River, 147 yds.; Div. II: Michael Hammersmith, White City, 58 yds.
2002: Div. I: Matt Goering, Pretty Prairie, 89 yds.; Div. II: Luke Salmans, Hanston, 160 yds.
2003: Div. I: Matt Bright, Macksville, 65 yds.; Div. II: Nathan Ratzlaff, Burrton, 93 yds.
2004: Div. I: Jacob Simon, Flinthills – 144 yds.; Div. II: Tim Bremerman, Tescott – 89 yds.
2005: Div. I: Brent Hunninghake, Baileyville B&B, 43 yds.; Div. II: Michael Disken, St. Paul – 235 yds.
2006: Div. I: Jason Feldkamp, Baileyville B&B, 86 yds.; Div. II: Kevin Midgett, Chetopa, 77 yds.
2007: Div. I: Domonic Niewald, St. John’s-Beloit, 167 yds.; Div. II: Tanner Anderson, Hope, 137 yds.
2008: Div. I: Jared Loomis, Macksville, 157 yds ; Div. II: Jeff Hennick, Wallace Co., 200 yds.
2009: Div. I: Austin Unruh, Goessel, 426; Div. II: Brayden Hynek, Hanover, 152
2010: Div. I: Cade Rietzke, Thunder Ridge, 103 yds; Div. II: Jerod Diederich, Hanover, 203 yds
2011: Div. I: Hunter Pittman, Pretty Prairie, 48 yds; Div. II: Gunner Phelan, Quivira Heights, 339 yds.
2012: Div. I: Bo Savage, Central Burden 75 yds; Div. II: Eric Huerter, B&B, 84 yds.
2013: Div. I: Dayton Walter, Lincoln 181 yds; Div. II: Gavin Mote, Sharon Springs, 105 yds.
2014: Div. I: Chase Kennedy, Hoxie/Tanner Tranbarger, Macksville, 31 yds; Div. II: Kyle Gfeller, Wallace County, 433 yds.
2015: Div. I: Tanner McMillien, Ness City, 165 yds. Div: II: Trey Dubbert, St. John’s/Tipton, 179 yds.

181FansLike
100FollowersFollow

WeatherEye Forecast

Glen Elder, KS weather

@8MANRADIO Feed

( ( ( MORE NEWS & INFORMATION ) ) )